Čipkarski festival u Sikirevcima

Kao što je Lepoglava već afirmirano čipkarsko središte u Hrvatskoj i u svijetu, tako i Sikirevci postaju jedno novo mjesto čipkarstva u Hrvatskoj. Čipkarice Brodskog Posavlja izrađuju Sunčanu čipku na formiranoj mrežici u obliku zraka sunca, a otuda i naziv čipke.

Šivaćom iglom šiju ornamente kojima krase uporabne predmete tekstila  i  modne detalje na odjeći.

I ove godine od 28. do 30. rujna  Sikirevčani i njihova Udruga Sikirevački motivi –  organizirali su 2. Izložbu čipke Sikirevci 2018. Posjetitelji manifestacije mogli su razgledati čipke s UNESCO-ve liste nematerijalne kulturne baštine, Lepoglave i Paga, a pored njih i čipke iz: Primoštena, Ozlja, Krašića, Križevaca, Svetomarsku čipku iz Međimurja. Posebni gosti na manifestaciji bile su čipkarice  iz Oštre Luke i Tešnja  (BiH) i čipkarice iz Bugarske. Lepoglavu su i ove godine predstavile čipke: Ekomuzeja, Zadruge lepoglavske čipke  i čipke Učeničke zadruge Stezica OŠ Ante Starčevića Lepoglava. Način tehnike izrade lepoglavske čipke prezentirala je učenica 8. razreda Blaženka Ratkaj čije su spretne ruke i klepkanje batića plijenile pažnju mnogih posjetitelja. Predstavnici Grada bili su još M. Varović, učiteljica D. Bajsić i ravnatelj škole R.Tomić. Službenom otvaranju 2. Izložbe čipke Sikirevci 2018. prisustvovao je i zamjenik gradonačelnika Hrvoje Kovač.

objavio: Nevenka Harjač   datum: 3. 10. 2018.