Tulum s(l)ova - noćni čitateljski susret

Autor: Nevenka Harjač, 7. 11. 2016.

Šestom ciklusu Tuluma s(l)ova pridružila se školska knjižnica OŠ Ante Starčevića iz Lepoglave. To je projekt poticanja čitanja iz užitka. Projekta Tulum s(l)ova, namijenjen učenicima sedmih i osmih razreda osnovne te prvih i drugih razreda srednje škole započinje noćnim čitateljskim susretom. Riječ je o zajedničkom projektu OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, te udruga Hrvatske mreže školskih knjižničara i Hrvatske udruge školskih knjižničara, kojeg je osmislila knjižničarka Draženka Stančić. Noćni čitateljski susret prva je faza projekta Tuluma s(l)ova, u drugoj fazi učenici će čitati u javnim ustanovama, udrugama ili mjesnoj zajednici nudeći kulturne sadržaje u svojem mjestu.

Navečer, 4. studenog jedanaest tulumaša sedmih i osmih razreda okupilo se u školskoj knjižnici OŠ Ante Starčevića. Noćno druženje započeo je motivacijskim igrama i određivanjem pravila. Nakon toga slijedilo je ceremonijalno čitanje ulomaka iz najdražih knjiga koje su učenici sami odabrali. Čitanje se odvijalo pod svjetlom svijeća i džepnih baterija što je pridonijelo posebnom ugođaju. U osam sati putem skypea naša knjižnica povezala se s knjižnicom III. osnovne škole iz Bjelovara Razgovor je protekao u veselom ozračju punom smijeha i zabave. Nakon virtualnog druženja učenici su sudjelovali u radionici pilatesa koju je pripremila učiteljica Irena Premuž, a potom u radionici izrade božićnog nakita.  Za slatki dio tuluma pobrinuli su se učenici i učiteljice koji su pripremili kolače i torte, a pekara Klasje osigurala je pizze i peciva. Prvo noćenje u knjižnici prošlo je u izvrsnom raspoloženju.

Za tulum su zaslužne učiteljice Ivana Vrček, Mirjana Vusić, Irena Premuž i knjižničarka Branka Kuća.

Osnovna škola Ante Starčevića Lepoglava / Hrvatskih pavlina 42, HR-42250 Lepoglava / www.os-astarcevica-lepoglava.skole.hr / tajnistvo@os-astarcevica-lepoglava.skole.hr