Terenska nastava - Vukovar

Autor: Nevenka Harjač, 21. 10. 2013.

Tragom u prošlost

Učenici osmih razreda 11. listopada 2013. g. posjetili su Vukovar, grad smješten na sjeveroistočnom dijelu Republike Hrvatske, svima poznat kao grad heroja. Polazak je bio rano ujutro. Stanka je bila u Starim Mikanovcima gdje su posjetili OŠ Stjepana Cvrkovića. Stigavši u Vukovaru, posjetili su i razgledali muzej Opće županijske bolnice Vukovar gdje su pogledali dokumentarni film koji je ne učenike ostavio velik dojam. Slijedilo je razgledavanje Spomen doma Ovčara, Memorijalno groblje Vukovar, spomen križ vukovarskim braniteljima te  Groblje tenkova, vodotoranj.... Po obilasku bilo je vremena za razgled grada: stare gradske jezgre, križa na ušću rijeke Vuke u Dunav, dvorac Eltz, rodna kuća nobelovca Lavoslava Ružičke. Nakon razgleda bilo je slobodnog vremena u kojem su učenici mogli prošetati Vukovarom. Uslijedio je povratak kućama, uz zabavu u autobusu.

Teško je bilo držati u sebi sve te emocije i suočavati se s takvom prošlošću. Učenici su bili vrlo zadovoljni. Lijepo je znati da smo svi mi dio tako velike, čvrste i složne obitelji – naše domovine.

Paula Štefanek, 8.b

citati Siniše Glavaševića:

„Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac - netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj' ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Grad - to ste vi.“

Osnovna škola Ante Starčevića Lepoglava / Hrvatskih pavlina 42, HR-42250 Lepoglava / www.os-astarcevica-lepoglava.skole.hr / tajnistvo@os-astarcevica-lepoglava.skole.hr