Upoznavanje s problematikom slijepih osoba

Autor: Nevenka Harjač, 13. 11. 2015.

Udruga slijepih Varaždinske županije u sklopu programa "Zajedno za kvalitetniji život slijepih osoba u lokalnoj zajednici" koji provodi na području Grada Lepoglave posjetila je našu školu u četvrtak, 12.11. Cilj ovog projekta je senzibilizacija učenika, polaznika vrtića, njihovih odgajatelja i učitelja s problematikom s kojom se susreću slijepe osobe. Školu je, u pratnji svojih suradnica Biljane i Martine, posjetila gospođa Andreja Veljača koja je prije 12 godina oslijepila zbog dijabetesa pa su učenici prvih i sedmih razreda imali priliku iz prve ruke naučiti nešto o životu slijepih osoba, pomagalima kojima se služe, načinu na koji se snalaze u prostoru, čitaju, igraju se. Uz to, učenici su mogli isprobati kako je to kretati se bijelim štapom, mogli su vidjeti sat te slikovnicu prilagođenu slijepim osobama, isprobati uređaj za otkrivanje boja, igrati se loptom te im je pokazano na koji način slijepa osoba radi na računalu. Zahvaljujući ovom susretu, učenici su naučili da se slijepe osobe, osim po sljepoći, ni po čemu drugome ne razlikuju od njih samih te da ih zbog njihova tjelesnog oštećenja ne smijemo smatrati manje vrijednima ili ih zbog toga diskriminirati u društvu.

Udruga slijepih isti je dan u lepoglavskom Domu kulture održala i edukativnu radionicu za odgajatelje, učitelje i stručne suradnike na kojoj su sudjelovale školska psihologinja i pedagoginja.

Osnovna škola Ante Starčevića Lepoglava / Hrvatskih pavlina 42, HR-42250 Lepoglava / www.os-astarcevica-lepoglava.skole.hr / tajnistvo@os-astarcevica-lepoglava.skole.hr